کیف پول ارز دیجیتال چیست و چگونه یک کیف پول یا ولت را انتخاب کنیم

برای نگهداری یا تبدیل ارزهای دیجیتال نیاز به ولت یا کیف پول ارز دیجیتال هست. برای هر ارز دیجیتالی میبایست یک ادرس مربوط به همان ارز دیجیتال ایجاد شود.
بعضی از کیف پولها قابلیت دخیره و ایجاد ادرس ارز دیجیتال های زیادی دارند و بعضی دیگر فقط میتواند تعداد انگشت شماری از ارزهای دیجیتال را ساپورت کند و ما نسبت به نیاز و برتری کیف پولها نسبت به دیگری ، یکی یا چند تا از انها را انتخاب و استفاده میکنیم

آشنایی با اصلاحات مربوط به کیف پول ها

کیف پول سرد و گرم

کیف پول گرم و کیف پول سرد

کیف پول گرم کیف پولی است که حتما میبایست به اینترنت متصل باشد. این نوع کیف پول برای افرادی که تراکنش زیادی دارند راحت ترین نوع کیف پول ارز دیجیتال است. کیف پول گرم می تواند تحت وب باشد یا می تواند برنامه ای باشد که از طریق تلفن یا رایانه شما بارگیری می شود. نکته منفی کیف پول داغ عدم امنیت آنها با توجه به اتصال ثابت به اینترنت و آسیب پذیری در برابر هک شدن است.

از طرف دیگر ، کیف پول سرد کیف پولی است که تقریباً نیازی به اینترنت ندارد . کیف پول های سرد یک دستگاه تخصصی که به پورت یو اس بی شما متصل است یا از طریق بلوتوث قابل استفاده است. به دلیل ایمکه امکان هک آن تقریبا غیر ممکن است در نتیجه امن ترین نوع کیف پول ارز دیجیتال در نظر گرفته می شود ، اما نکته منفی آن در این است که برای افرادی که تراکنش های زیادی دارند کاربرد آن مشکل است و بیشتر برای افرادی مناسب است که به دید سرمایه گذاری و نگهداری ارزهای دیجیتال استفاده کنند.

کیف پول چند امضا

کیف پول های چند امضا

کیف پول های چند امضا همانطور که از نامشان پیداست ، برای انجام معامله داده شده به بیش از یک امضا نیاز دارند. این یک ویژگی امنیتی قوی است زیرا بدون انجام همه امضاها نمی توانید به حساب دسترسی پیدا کنید.

میتوانیم یک کیف پول چند امضا را تقریباً مانند یک حساب بانکی مشترک در نظر بگیرید ، طوریکه هیچ معامله ای انجام نمی شود مگر اینکه همه طرفین پین خود را وارد کرده باشند یا برای برداشت امضا کرده باشند. این نوع کیف پول ها برای خانواده ها و شرکا یا سهامداران شرکتها بسیار مناسب است.

کیف پولهای چند ارزی

کیف پول های چند ارزی به شما امکان نگهداری و ذخیره بیش از یک ارز رمزپایه را می دهند. اگر چندین ارز دیجیتال مختلف داشته باشید بسیار عالی هستند ، زیرا مجبور نیستید چندین کیف پول داشته باشید و می توانید همه آنها را در یک مکان ذخیره کنید.

برخی از کیف پول های چند ارزی ویژگی های اضافه شده ای دارند که به شما امکان می دهد یک ارز رمزنگاری شده را به ارز دیگر تبدیل کنید. به عنوان مثال ، اگر بیت کوین موجود دارید که می خواهید آن را به اتریوم تبدیل کنید ، می توانید با کیف پول چند ارزی این کار را انجام دهید و نیازی به تبدیل آنها در صرافی دیگر ندارید.

کلید های عمومی و خصوصی

تمام ارزهای دیجیتال با ورودی در بلاکچین نشان داده می شود که به یک کلید عمومی مرتبط است. اما ، برای اینکه بتوانید ارزدیجیتال خود را به کیف پول دیگری منتقل کنید ، چه به منظور مبادله آن باشد و چه به تبدیل آن به ارز دیگر ، برای باز کردن قفل آن به کلید خصوصی خود نیاز دارید. معمولاً کلید خصوصی خود را در کیف پول خود دارید.

نکته ای که باید به خاطر بسپارید این است که کلید خصوصی شما تنها راهی است که از طریق آن می توانید به وجوه خود دسترسی پیدا کنید و اگر این مورد را گم کنید ، تمام ارز رمزنگاری شده شما از بین می رود. برخی از کلیدهای خصوصی برای جلوگیری از هک شدن آنها به صورت آفلاین نگهداری می شوند .

انواع کیف پول

از لحاظ کاربری کیف پولها به پنج نوع تقسیم بندی میشوند:

  • کیف پول تحت وب
  • کیف پول موبایل
  • کیف پول دسکتاپ
  • کیف پول سخت افزاری
  • کیف پول کاغذی
کیف پول تحت وب

کیف پول تحت وب

کیف پول هایی تحت وب که جزو کیف پول های گرم هستند نیاز به اتصال به اینترنت دارید و برای افرادی که مبالغ زیادی جهت سرمایه گذاری و نگهداری ارز دیجیتال در نظر گرفتند مناسب نمیباشد زیرا این نوع کیف پولها احتمال حملات هکرها یا سو استفاده وبسایت ارایه دهنده کیف پول را دارد. این نوع کیف پولها به دو صورت میباشد.

اولین نوع کیف پول هایی هستند که دارنده آن کلید خصوصی مربوط به کیف پول خود را در دسترس ندارد و این مورد باعث افزایش ریسک و احتمال سوء استفاده میشود و نیاز به اعتماد به ارایه دهنده سرویس است مزیت آن در کاربرد و انتقال وجه راحت آن است. در حال حاضر اغلب صرافی ها از این نوع کیف پول دارا هستند.

نوع دوم کیف پول با کلید خصوصی که بر روی شبکه بلاکچین هستند و فقط دارنده کلید خصوصی و کد بازیابی میتواند به آن دسترسی پیدا کند و هیچ شخص ثالثی اعم از همان سایت ارایه دهنده کیف پول نیز نمیتواند به آن دسترسی پیدا کند لذا نوع کیف پولها از امنیت بالاتری نسبت به نوع اول برخوردار هستند.

کیف پول موبایل

کیف پول موبایل

کیف پول های موبایل را می توان با تلفن همراه استفاده کرد و به شما امکان می دهد در در هر جایی که هستید به کیف پول خود دسترسی داشته باشید. یکی از نکات جالب در مورد کیف پول های موبایل این است که آنها اغلب می توانند ویژگی های بیشتری نسبت به کیف پول های تحت وب ارائه دهند.

مزایا: آنها از ساده ترین کیف پول ها برای استفاده و بسیار کاربردی هستند. می توان از آنها در حین حرکت استفاده کرد ، که اگر مرتباً معامله می کنید بسیار عالی است. می توانید از شبکه TOR نیز استفاده کنید ، که به افزایش بی هویتی و امنیت کمک می کند. بسیاری از کیف پول های موبایل ویژگی های اضافی را ارائه می دهند که با کیف پول های دیگر راحت نیست ، مانند اسکن کد QR.

معایب: تلفن های همراه ایمن نیستند و در صورت خراب شدن یا سرقت موبایل امکان از دست رفتن تمامی دارایی موجود در کیف پول هست. همچنین به دلیل امنیت کم بعضی نرم افزارهای موبایل احتمال حمله ویروس ها و بدافزارها وجود دارد، که می تواند ارزهای دیجیتال موجود در کیف پول موبایل را با ریسک مواجه کند.

کیف پول دسکتاپ

کیف پول دسکتاپ

کیف پول های دسکتاپ از جمله کیف پول های ارزهای دیجیتال امن هستند. با این حال ، این به میزان به روز نگه داشتن آخرین اقدامات امنیتی آنلاین کامپوتر بستگی دارد. هر لپ تاپ یا کامپیوتر که یکبار به اینترنت متصل شده باشد ، حتی اگر الان متصل نباشد ، با یک مقدار خطر روبه رو خواهد شد.

مزایا: اغلب کیف پول های دسکتاپ محیط کاربری راحتی دارند و استفاده از آن راحت است. اگر سیستمی که کیف پول دسکتاپ بر روی آن نصب است در مواقعی که استفاده نمیشود اینترنت آن قطع شود باعث کاهش احتمال هک شدن حساب و سرقت پول شما می شود. می توان از شبکه TOR استفاده کرد که ناشناس بودن و حفظ حریم خصوصی بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد.

معایب: اگر رایانه شما به اینترنت متصل باشد ، حریم خصوصی و امنیت شما بیشتر در معرض خطر است. اگر اتفاقی برای رایانه شما بیفتد و قادر به رفع آن نباشید ، می توانید کل سرمایه خود را از دست دهید پس حتما کلید بازیابی را در جایی نگهداری کنید. کبف پول در برابر ویروس ها و بدافزارها همواره در معرض خطر است و میبایست امنیت کامپیوتر مورد استفاده به روز رسانی شود.

کیف پول سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری

کیف پول های سخت افزاری به دلیل استفاده دشوارتر، محبوبیت کمتری نسبت به کیف پول های موبایل و تحت وب و دسکتاپ دارد. کاربر نسبت به کیف پول رومیزی و کیف پول وب بسیار کم کاربرتر است. با این حال ، آنها ایمن تر از کیف پول های گرم هستند و کار با آنها راحت تر از کیف پول های کاغذی است (به زیر مراجعه کنید). کیف پول های سخت افزاری به اشکال مختلفی ارائه می شوند ، بنابراین مهم است که قبل از استفاده از کیف پول مورد نظر تحقیق شود. این کیف پولها از طریق بلوتوث و پورت usb به کامپیوتر جهت انتقال ارز متصل میشوند.این کیف پول برای افرادی که مبالغ زیاد در کیف پول ذخیره میکنند یا برای سرمایه گذاری بلند مدت بسیار مناسب و مطمعن است.

مزایا:بهترین و مطمعن ترین کیف پول در حال حاظر کیف پول سخت افزاری است.به دلیل آفلاین بودن امکان هک و دزدیده شدن ارزهای دیجیتال موجود در کیف پول به حداقل میرسد. قابلیت حمل و انتقال به همراه دارنده آن را دارد.

معایب: استفاده از آنها دشوارتر از کیف پولهای گرم است. مناسب افراد تریدر یا افرادی که انتقال های روزانه و متعدد دارند مناسب نیست.

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی برگه ای است که دارای یک سری اطلاعات از جمله کلید خصوصی کیف پول و کد QRاست. این نوع کیف پول که از نوع کیف پول سرد است و نیازی به اتصال به اینترنت ندارد ریسک بیشتری نسبت به کیف پول سخت افزاری دارد. این نوع کیف پول برای افرادی که

مزایا: به دلیل عدم نیاز به اینترنت قابل هک شدن نیست.قابلیت جابجایی و انتقال از هر جایی را دارد.

معایب: کاربرد آن سخت تر از کیف پول های دیگر است. احتمال خراب شدگی به دلیل کاغذی بودن آن زیاد است. برای استفاده افرادی که خرید و فروش متعدد میکنند اصلن مناسب نیست. برگه کیف پول اگر در دست کسی بیوفتد او مالک کیف پول میشود و میتواند تمامی موجودی را انتقال دهد.

درباره‌ی frzd1921

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *