پیدایش بیت کوین و ارزهای دیجیتال

پیدایش ارزهای دیجیتال

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و به وجود آمدن راهکارهای جدید برای رفاه بیشتر انسانها در سال ۲۰۰۸ یک طرح اجرایی در مورد سیستم پول الکترونیک توسط شخص یا گروه مرموزی به نام ساتوشی ناکاموتو ارائه گردید که در مورد یک کد رمز نگاری شده صحبت کرده بود. قابل ذکر است که تا به امروز این شخص یا گروه ناشناخته مانده است.
در سوم ژانویه سال ۲۰۰۹ اولین بلاک بیت کوین شکل گرفت و آغازی بر یک انقلاب مالی در دنیا شد. در ابتدا پاداش استخراج بیت کوین بسیار بالا بود بصورتی که اولین تراکنش استخراج بیت کوین شامل ۵۰بیت کوین شد.
در سال ۲۰۱۰ افراد به این تکنولوژی بدون اطلاع از آینده آن روی آوردند که اما با توجه به اینکه هیچ صرافی یا خریداری برای آن وجود نداشته معامله ای انجام نمیشد.
جالب است بدانید که اولین معامله مربوط به بیت کوین در سال ۲۰۱۰ بابت خرید دو عدد پیتزا بود که به مبلغ ۱۰٫۰۰۰ بیت کوین از رستوران “Papa John’s” در شهر فلوریدای امریکا خریداری شد که اگر این رستوران این مبلغ بیت کوین را نگه داشته باشد در ازای فروش دو عدد پیتزا به مبلغ بیش از ۱۰۰میلیون دلار ثروت میتوانست برسد.
در سال ۲۰۱۱ با توجه به گرایش بیشتر مردم به بیت کوین و افزایش ارزش آن ، رفته رفته ارزهای دیجیتال جدیدی شکل گرفت. با افزایش محبوبیت بیت کوین و ایده ارزهای غیرمتمرکز و رمزنگاری شده ، اولین ارزهای رمزپایه جایگزین ظاهر شدند. هر ارز جدید سعی بر این دارد که با ارائه سرعت بیشتر یا ناشناس بودن یا مزیت های دیگر بیت کوین را بهبود ببخشد.از جمله اولین ارزها litecoin و namecoin بودند.
در سال ۲۰۱۳ افزایش قیمت بیت کوین به ۱۰۰۰دلار رسید که با توجه به افزایش زیادی که در مدت کوتاه داشت به سمت نزول تا قیمت ۳۰۰دلار پیش رفت.
سال ۲۰۱۴ با توجه به رشد قیمتی و رشد تعداد استفاده کنندگان در دنیا از بیت کوین و ارزهای دیجیتال و عدم وجود منابع و داده های اطلاعاتی در مورد وبسایتها و ارائه دهندگان خدمات مربوط به ارزهای دیجیتال عاملی برای پیدایش کلاهبردارها و سایتهای فیک شد. به عنوان مثال یکی از بزرگتربین صرافی های جهان به نام صرافی MT.GOX با مبلغ ۸۵۰٫۰۰۰ بیت کوین که در آن مقطع زمانی به مبلغ ۴۵۰میلیون دلار ارزش داشت از دسترس خارج شد و جزء بزرگترین کلاهبرداری های ارز دیجیتال محسوب میشود.
سال ۲۰۱۶ همزمان با ظهور تعداد زیادی ارزهای دیجیتال، ارز دیجیتال اتریوم با قدرت و شتاب پیشرفت کرد در حدی که انتظار میرفت از بیت کوین پرچم قدرت را بگیرد اما با این که اتریوم مزیت های زیادی داشت ، نتوانست خود را در صدر جدول ارزهای دیجیتال تثبیت کند.

در سالهای بعد با توجه به افزایش تقاضا و افزایش شناخت و اطلاع از نحوه تراکنش و پی بردن به اینکه تا په حدی میتواند برای افراد و مشاغل کاربردی باشد قیمت بیت کوین با فراز و نشیب های فراوانی همراه شد. تا حدی که در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ به مبلغ ۱۹۷۰۰دلار نیز رسید.

درباره‌ی frzd1921

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *