مفهوم متمرکزcentralized یا غیر متمرکزdecentralized در ارز دیجیتال

متمرکز یا centrelized

در واقع تمامی انچه در دنیای اطراف خود میبینیم براساس مدیریت متمرکز انجام میشود یعنی یک جایگاه وبالاترین مقام برای مدیریت وجود دارد یا یک منبع اطلاعاتی مشهود تمامی امور قابل انجام را مدیریت میکند همانند دولت ها و بانک های مرکزی و یا سازمان ها.

در این حالت اشتباه ها و بی عدالتی های زیادی به صورت خواسته یا ناخواسته اتفاق می افتد و یا سواستفاده هایی از مدیریت همیشه وجود دارد و متاسفانه هیچ نقطه ای از دنیا از این قاعده مستثنی نیست.
در ارزهای دیجیتال هم این به همین منوال است به این صورت که در ارزهای دیجیتال متمرکز یک مکان خاصی برای سرور ان در نظر گرفته شده است و تمامی تراکنش های مربوط به آن ارز دیجیتال توسط اشخاص یا کامپیوترهای مرکزی آنجا مدیریت میشود و طبیعتا تمامی اطلاعات و تراکنش های و منابع مالی کاربران در سیستم انها و در دسترس انهاست و هر گونه تغییرات و هر گونه استفاده ای از انها میتوانند ببرند و از طرفی احتمال دزدی یا حک اطلاعات همیشه وجود دارد.

غیر متمرکز یا decentralized

همانطور که در بالا گفته شد افراد جامعه هر چه احساس عدم کنترل شدن ( غیر متمرکز ) توسط دیگران و سازمانها داشته باشند حس امنیت بیشتری دارند این موضوع هم در مساعل مالی هم شخصی و هم در مورد اطلاعاتشان صدق میکند.

با وجود امدن شبکه بلاکچین و ارزهای دیجیتال که به صورت غیر متمرکز عمل میکنند میتوان گفت که در آینده نه چندان دور شاید خیلی از امور و اطلاعات ما در شبکه بلاکچین به صورت غیر متمرکزانجام شود و نگرانی های گذشته را نداشته باشیم.

ارزهای دیجیتال غیر متمرکز به ارزهای گفته میشود که بر روی شبکه بلاکچین ایجاد شده اند و از کنترل دولت ها و سازمانها و اشخاص ثالث خارج است و هر کاربر استفاده کننده به عنوان جزعی از این شبکه است تایید تراکنش ها نیز از طریق شبکه بلاک چین که هر بلاکچین متصل به بلاکهای دیگر در درون شبکه بلاکچین است انجام میشود در نتیجه در ارزهای دیجیتال غیر متمرکز هیچ گونه نگرانی از بابت شرکت ارایه دهنده ارز دیجیتال یا سواستفاده از اطلاعات یا سوختن سرور و یا دستکاری و مشکلات موجود در حالت متمرکز را نداریم.

همچنین در ارزهای دیجیتال غیر متمرکز ارزش واقعی آن در اختیار عرضه و تقاضا هست و هیچ کسی نمیتواند دخالتی در قیمت گذاری آنها داشته باشد.

درباره‌ی frzd1921

همچنین ببینید

کنترل بیت کوین

چه کسی بیت کوین را کنترل میکند؟

بیت کوین توسط هیچ مدیر یا نهاد یا دولتی کنترل نمی شود ، اما در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *