ارز دیجیتال ریپل ripple xrp

تاریخچه و پیدایش ریپل

در ابتدا ، ریپل از همه فناوری های ارزهای دیجیتال بسیار دور بود. نام تجاری اصلی آن Ripplepay بود. مدتها قبل از آنکه ساتوشی ناکاموتو اولین نسخه از بلاکچین بیت کوین را منتشر کند ، توسط رایان فوگر ، توسعه دهنده نرم افزار در سال ۲۰۰۴ در ونکوور کانادا تاسیس شد. Ripplepay از هیچ فناوری بلاکچین استفاده نکرد ، اما همان هدف را داشت – ارائه ابزارهایی به کاربران خود تا بتوانند با خیال راحت پول را در سراسر جهان معامله کنند. . سالها این کار به این روش انجام می شد ، اما در سال ۲۰۱۲ ، فاگر آن را به جد مک کالب ، آرتور بریتو و دیوید شوارتز فروخت که می خواستند از آن برای شبکه ارز دیجیتال آینده خود استفاده کنند. شرکت جدید OpenCoin نامگذاری شد.

در سال ۲۰۱۳ شرکت OpenCoin به Ripple Labs Inc تغییر نام یافت و کد منبع باز شبکه ریپل را ساخت. در سال ۲۰۱۵ آنها مجدداً نام شرکت را تغییر دادند و آنرا فقط به “Ripple” خلاصه کردند. از سال ۲۰۱۶ مجوز فعالیت در ارزهای دیجیتال را از وزارت خدمات مالی وزارت امور خارجه نیویورک دریافت کرد.این نکته مهم است که بدانیم ریپل در اینجا به معنی ارز دیجیتال با نماد XRP میباشد زیرا شرکت ریپل دارای سه محصول شامل xrp و xVia و xCurrent میباشد.

ارز ریپل یک ارز متمرکز است که این یعنی ساختارش با ساختار ارزهایی همچون بیتکوین متفاوت است و اینکه قابل استخراج نمیباشد و همانطور که گفته شد توسط یک شرکت منتشر شده است. این ارز از سال ۲۰۱۶ بیشتر در دایره توجه ها قرار گرفت به صورتی که در ابتدای سال ۲۰۱۷ در قیمت ۰/۰۰۶ دلار معامله میشد ولی به یکباره شروع به رشد کرد و تا ابتدای سال ۲۰۱۸ به قیمت ۳٫۸۴ دلار رسید که این یعنی در عرض یکسال ۶۳۸درصد رشد داشته است. به عنوان مثال اگر شخصی ۱۰۰دلار از ارز ریپل در ابتدای سال ۲۰۱۷خریداری و یکسال بعد میفروخت مبلغ ۶۳۸۰۰دلار سود میکرد!!! این از هیجانات بازار ارز دیجیتال است.

کارایی و استفاده از ارز ریپل

بصورت خلاصه کارایی و علت پیدایش ریپل (XRP) جایگزینی سریع و آسان و کم هزینه برای پرداخت و دریافت پول از هر جایی از دنیاست.

برای استفاده از نقل و انتقالات پولی میبایست افراد و شرکتها وموسسات مالی و بانکها از طریق سوییفت تبادلات خود را انجام دهند که بسیار هزینه بر و زمان بر میباشد که تقریبا هر انتقال پولی از طریق سوییفت ۲ الی ۴روز طول میکشد که برای موسسات مالی و شرکتها این زمان بسیار زیادی است اما با به وجود آمدن ارز ریپل رفته رفته این ارز مورد توجه شرکتها و بانک ها و موسسات مالی و استفاده کنندگان دیگر قرار گرفت.یکی از مهمترین عوامل پیشرفت ارز ریپل سرعت زمان تراکنش آن است که انتقال های پولی بین بانکی را در عرض ۴ ثانیه انجام میدهد.

مزایا و جذابیت های ارز ریپل

در مقایسه با روشهای پرداخت دیگر این ارز با سرعت انجام تراکنش قابل توجهی همراه است که در زیر مقایسه آنها را میبینیم.

مقایسه هر تراکنش ریپل

در سرعت انجام تراکنش های همزمان نیز ارز ریپل با ۱۵۰۰ تراکنتش در هر ثانیه در مقایسه با اتریوم و بیتکوین قابل توجه است.

ظرفیت تراکنش ریپل در هر ثانیه

به صورت خلاصه در مورد کارمزد هر تراکنش در شبکه ریپل مقدار پایه آن ۰/۰۰۰۰۱ ریپل است که براساس شرایط شبکه ریپل ،کاربر میتواند مقدار کارمزد را انتخاب کند با این حال کارمزد ریپل از کارمزد اغلب ارزهای دیجیتال برای هر تراکنش کمتر است. همه این موارد بالا باعث جذابیت این ارز دیجیتال شده است.

ارز ریپل در حال حاظر بیش از ۲۰۰ عضو دارد و جغرافیای آن شامل بیش از ۴۰ کشور و پنج قاره است. در حال حاضر ، ۳۸ درصد از صد بانک برتر جهان به شبکه پرداخت ریپل پیوسته اند.

معایب و نگرانیهای مربوط به ارز ریپل

از جمله ایراداتی که بر این ارز وارد است و با ارزهای دیجیتال دیگر همچون بیتکوین و اتریوم متمایز است مربوط به ساختار متمرکز آن است که این ارز در دست یک شرکت و بر اساس نظریات آنها احتمال دارد هر تغییری در آن انجام شود و نگرانی دیگر در باره ارز ریپل این است که تعداد منتشر شده از این ارز صد میلیارد ریپل است که فقط ۴۵ میلیارد از این تعداد به بازار عرضه شده است. در صورت عرضه الباقی احتمال کاهش قیمتی دارد که از این نظر برای افرادی که در نظر دارند سرمایه گذاری بلندمدتی روی ریپل انجام دهند نگرانی به همراه دارد.

درباره‌ی frzd1921

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *