اتریوم چیست؟ (قسمت اول)

اتریوم چیست

برای اینکه به درک بهتری از اتریوم برسیم بهتر است تا اطلاعاتی از علل پیدایش آن بدست بیاوریم.امروزه ، اطلاعات شخصی ، پسورد ها و اطلاعات مالی ما عمدتا در رایانه های دیگران ذخیره می شوند – در ابرها (سرورهای مشترک و مجازی) و سرورهای متعلق به شرکت هایی مانند فیس بوک یا گوگل- حتی این مقاله که مطالعه میکنید در سرور طراحی شده توسط شرکتی ذخیره می شود که سایت ارز اینفو از آن سرور استفاده میکند.این موضوع باعث راحتی کارکرد و استفاده توسط استفاده کنندگان از این خدمات است اما در کنار این مزایا معایبی نظیر اسیب پذیری اطلاعات و یا هک شدن سرور شرکت ها و یا تصمیم گیری دولت ها جهت ایجاد محدودیت یا دسترسی و استفاده انها از اطلاعات شخصی افراد همیشه اطلاعات ذخیره شده ما را تهدید میکند. بسیاری از افراد تمایلی به استفاده دیگران یا دسترسی انها به اطلاعات شخصی خود را ندارند و در پی راه حلی برای حفظ حریم شخصی خود هستند.
Brian Behlendorf، خالق وب سرور Apache (یک شرکت وب سرور معروف و قدیمی)، تا آنجا پیش رفته است متمرکز بودن اطلاعات را “گناه اصلی” اینترنت عنوان کرده است. برخی مانند Behlendorfاستدلال می کنند که اینترنت همیشه به معنای غیرمتمرکز بودن است و با استفاده از ابزارهای جدید ، از جمله فناوری بلاک چین ، یک حرکت جدید برای کمک به دستیابی به این هدف ایجاد شده است.اتریوم یکی از جدیدترین فناوریها جهت حل این مشکل به شمار میرود.

در حالی که بیت کوین قصد دارد جایگزینی برای بانکداری آنلاین و پرداخت های دیجیتالی همانند پی پال باشد ، اما هدف اتریوم استفاده از بلاک چین برای جایگزینی و حذف کردن اشخاص ثالث در اینترنت است – به عنوان مثال شرکت ها یا اشخاصی که داده ها را ذخیره می کنند ، معاملات و ابزارهای پیچیده مالی را پیگیری می کنند
به طور خلاصه ، اتریوم می خواهد یک “رایانه جهانی” باشد که شکل فعلی سیستم سرویس دهنده و سرویس گیرنده را غیرمتمرکز می کند و بر روی اینترنت و دنیای دیجیتال با استفاده از فناوری بلاک چین اطلاعات ذخیره میشود و فقط دسترسی به آن توسط ارسال کننده اطلاعات یا افرادی که شخص ارسال کننده به آنها مجوز و تاییدیه داده میتوانند دسترسی به آن اطلاعات یابند.

چشم انداز این است که اتریوم همین قابلیت را برای افراد در هر نقطه از جهان فراهم می کند ، و آنها را قادر می سازد برای ارائه خدمات بالاتر از این زیرساخت ها به رقابت بپردازند.

به عنوان مثال با ورود در یک فروشگاه برنامه های معمولی ، انواع مربع های رنگارنگ را مشاهده خواهید کرد که از بانکداری گرفته تا تناسب اندام گرفته تا برنامه های پیام رسان را نشان می دهد. این برنامه ها برای ذخیره اطلاعات کارت اعتباری ، سابقه خرید و سایر اطلاعات شخصی – در جایی ، معمولاً در سرورهایی که توسط اشخاص ثالث کنترل می شوند ، به شرکت (یا سرویس شخص ثالث دیگری) متکی هستند.همچنین زمانی که شما از یک سرویس اسناد آنلاین مانند Evernote یا Google Docs استفاده کنید این خطرات و نگرانی وجود دارد.
ایده غیر متمکرکز بودن اطلاعات این است که یک نهاد دیگر کنترل یادداشت های شما را نخواهد داشت و هیچ کس نمی تواند ناگهان برنامه را ممنوع کند یا به طور موقت همه نوت بوک های شما را به صورت آفلاین در آورد. فقط کاربر می تواند تغییراتی ایجاد کند ، نه هر نهاد دیگری.
حال باید دید که ایا برنامه های بلاک چین تا چه اندازه در ایمن سازی و کارایی بودن و راحتی استفاده میتوانند ایفای نقش کنند و کابران را به خود جلب کنند.

درباره‌ی frzd1921

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *