آموزش تحلیل ارزهای دیجیتال

آموزش تحلیل ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال هم مانند دیگر بازارهای مالی ، سرمایه گذاری بدون اطلاعات و عدم توان تحلیل بسیار خطرناک است و ممکن است باعث از دست دادن دارایی و سرمایه شخص شود. پس حتما قبل از هر سرمایه گذاری مخصوصا در حوزه ارزهای دیجیتال که نوسانات قیمتی شدیدتری نسبت به سایر بازار های مالی دارند به دانش و توان تحلیل نیاز هست.

انواع تحلیل به دو صورت است:

 • تحلیل فاندامنتال (بنیادی)
 • تحلیل تکنیکال

تحلیل فاندامنتال (بنیادی)

تحلیل فاندامنتال در بازارهای مالی متفاوت است. به این صورت که در بازار بورس ، ما به اطلاعات و صورتهای مالی شرکت ها دسترسی داریم. براساس تولیدات و فروش و سود سازی شرکت ها و نحوه مدیریت و بازاریابی آنها و همچنین بررسی صورتهای مالی و محاسبه نسبتهای مالی میتوانیم بفهمیم که آیا ارزش ذاتی و قیمت بازار سهام شرکت مورد نظر ارزش سرمایه گذاری دارد یا نه؟

اما در بازار ارزهای دیجیتال صورتهای مالی نداریم و جهت تحلیل فاندامنتال باید از داده ها و اطلاعات و کارایی های ارز مورد نظر استفاده کنیم.

برای بررسی تحلیل فاندامنتال یک ارز دیجیتال میتوانیم به فاکتورهای زیر توجه کنیم:

 • بازار هدف
 • مقایسه رقبا
 • تیم اجرا
 • نقشه راه (road map)
 • عرضه یا گسترش آن
 • شرکا و حامیان پروژه
 • تقاضا و سودمندی
 • مقبول بودن در بازار
 • وضعیت و کاربران فعال
 • طرح کلی پروژه (white paper)
 • گفتگوها و اظهار نظرها
 • تاریخچه قیمت و مدت زمان حضور در بازار
 • میزان نقدینگی و حجم
 • ارزش بازار
 • قوانین و مقررات
 • اخبار

بازار هدف

هر محصولی یک بازار هدف دارد و این بدان معنی است که شما باید اندازه بازار را در نظر بگیرید.

همیشه یک بازار بزرگ بهتر نیست. اگر بازار هدف گسترده باشد ، می تواند به دلیل اشباع بیش از حد از راه حل ها و حضور گسترده در آن بازار، احتمال موفقیت را کاهش دهد.

بازارهای بکر اغلب کوچک هستند ، اما می توانند پذیرای یک راه حل جدید برای یک مشکل باشند و به موفقیت برسند.

رقابت


رقابت در هر صنعتی مهم است و شما می توانید از آن برای سنجش اثربخشی یک پروژه ارز دیجیتال استفاده کنید. به این فکر کنید:

چند رقبا وجود دارد؟

اگر تعداد زیادی از رقبا وجود داشته باشد ، این امر میتواند کار را برای پروژه انتخابی شما دشوارتر کند.

آنها چگونه با رقبای خود مقایسه می کنند؟

چیدن چیزی در برابر رقبا می تواند نقاط قوت و ضعف را مشخص کند و نشان دهد که آیا آنها در دراز مدت رقبای خود را شکست می دهند.

سطح رقابت را ارزیابی کنید و نسبت به بقیه مقایسه کنید که آیا این پروژه از وضعیت خوبی برخوردار است یا خیر. اگر محصول منحصر به فرد باشد ، این می تواند نشانه خوبی باشد.

تیم اجرا


محصولات موفق تیم های بزرگی را پشت سر خود دارند.

درباره تیم می توانید چه اطلاعاتی کسب کنید؟

به مدیریت ارشد نگاه کنید: آنها چه کسانی هستند ، از کجا هستند ، تاریخچه آنها چیست؟ اگر تیم ماهری با تجربیات فراوان وجود داشته باشد ، این قطعاً نشانه خوبی است.

noa team
تیم ارز دیجیتال noa

نقشه راه (roadmap)


پروژه های ارز دیجیتال اغلب دارای نقشه راهی به یک فرمت یا به شکل دیگری هستند. آنها نشان می دهند که چه برنامه هایی در آینده برای پیشبرد پروژه وجود دارد. به این برنامه ها نگاهی بیندازید و نظر خود را ببینید.

نقشه راه چقدر بلند پروازانه است؟ تفکر بلند پروازی خوب است ، اما زیادی آن خطرناک است.

roadmap ارز دیجیتال lina

گسترش و انتشار


درست همانطور که نقشه راه به آینده نگاه می کند ، می توانید به گذشته نگاه کنید و ببینید که یک پروژه در طول زمان از نظر گسترش فعالیت چگونه عمل کرده است.

اگر سابقه انتشار ارزدیجیتال آن وجود داشته باشد ، این کمک میکند که بدانیم چه میزان از ارز مورد نظر در دست مدیران وتیم هست و چه مقدار به بازار عرضه شده است.

شراکت


در ارزدیجیتال، شرکا و حامیان برای تعیین ارزش مهم است. حتما شرکا و سرمایه گذاران و حامیان را بررسی کنید و میزان اعتبار و توانایی آنها را بسنجید.

partner projects
شرکا و حامیان پروژه baasid

تقاضا و سودمندی


قیمت و ارزش تحت تأثیر عرضه و تقاضا است. از لحاظ تئوری ، هرچه تقاضا بیشتر باشد ، قیمت بالاتر است.

بنابراین این موضوع حتما بررسی کنید که این ارز دیجیتال چه میزان کاربرد سودمندی برای افراد دارد و میزان تقاضا برای این ارز آیا در آینده نیز میتواند ادامه دار باشد؟

مقبول بودن در بازار

اینکه یک ارز دیجیتال در چه صرافی هایی قابل معامله است برای یک ارز خیلی حائز اهمیت است. چون صرافی های معتبر صرافا ارزهایی را میپذیرند که توانایی مالی و اصول اولیه را رعایت کرده باشد.

به عنوان مثال ارزی که در صرافی بایننس لیست میشود میبایست مبلغ زیادی را به عنوان پشتوانه در صرافی مذکور بلاک کند.

ravencoin
ravencoin

وضعیت


پروژه های ارزدیجیتال در یک زمین بازی برابر شروع نمی شوند. مثلا اگر قرار است فردا ارز دیجیتالی را راه اندازی کنید و گوگل نیز در همان روز آن را راه اندازی کند، به احتمال زیاد جذابیت گوگل خیلی بیشتر خواهد بود.

شرکتی که این پروژه را کنترل می کند کی و چگونه تأسیس شده است؟ اگر در حال حاضر کاربران زیادی داشته باشد که بتوانند از ارزدیجیتال استفاده می کنند ، این می تواند ارزش ارز دیجیتال و کاربرد آن را بالا ببرد.

طرح کلی پروژه (white paper)


White papers طرح کلی و رئوس مطالب موجود در مورد یک پروژه را ارایه می دهد. آنها مطالب فنی هستند ، اما مهم هستند. در واقع جزئیات تمام مواردی را که باید در مورد نحوه کار آن ارز دیجیتال بدانید توضیح می دهند ، که می تواند به طور کلی تصمیمات سرمایه گذاری شما را تحت تأثیر قرار دهد.

قبل از سرمایه گذاری ، مقاله های سفید را بخوانید.


به جامعه بروید و نظرات مربوط به پروژه را بخوانید. ببینید افراد مختلف در این باره چه می گویند.

در اینجا یک نمونه white paper ارز دیجیتال ravencoin به عنوان مثال ببینید.

گفتگوها و اظهار نظرها

جهت اطلاع از بازخورد پروژه و ارز دیجیتال مورد بررسی میتوان با حضور در انجمن های گفتگو و بررسی اظهار نظرها در مورد طرح تصمیم نهایی بهتری گرفت.

گرچه ممکن است یک پروژه اصول اساسی داشته باشد ، از خود بپرسید آیا مجبور است از بلاکچین استفاده کند و ارز دیجیتال خود را داشته باشد؟ اگر اینطور نباشد ، چیزی است که باید درباره آن فکر کرد.

تاریخچه قیمت و مدت زمان حضور در بازار


ارزهای دیجیتال می آیند و می روند. اگر پروژه ای برای مدت طولانی تاسیس شده باشد و به طور مداوم نسبت به سایر ارزهای دیجیتال ارزش خود را حفظ کند ، شاید طول عمر آن طولانی تر و مطمعن تر باشد.

با این حال ، بیشترین بازدهی ها ممکن است از ارزهای دیجیتال کوچکتر و نسبتا ناشناخته تری بدست آید.

تاریخچه قیمتی ارز دیجیتال hedget

میزان نقدینگی و حجم


در همه بازار های مالی از جمله ارز دیجیتال این موضوع مورد توجه است که حجم معاملات چقدر است و آیا نسبت به بازار و رقبای خود برتری دارد یا نه؟

اگر علاقه و توجه نسبت به یک توکن خاص بیشتر باشد و معاملات زیادی روی آن انجام شود ، این ممکن است نشانه ای باشد که تقاضای زیادی برای آن ارز دیجیتال وجود دارد.

ارزش بازار


برای بدست اوردن ارزش بازار یک ارز دیجیتال کل عرضه ارز مورد نظر ضرب در قیت آن میشود. هر چه ارزش بازار آن بیشتر باشد به نسبت ریسک آن نیز کمتر و در نتیجه احتمال بازدهی آن نیز کاهش می یابد.

بنابراین برای دیدن پتانسیل رشد ، محدودیت بازار را در نظر بگیرید. پروژه هایی که دارای ارزش بازار بزرگتر هستند به احتمال زیاد نسبت به پروژه های دارای ارزش بازار پایین پتانسیل رشد کمتری دارند.

ارزش بازار ارز دیجیتال ravencoin

مقررات


مقررات مهم است. اگر پروژه ای از قوانین و مقررات پیروی نکند ، این می تواند در آینده اثرات جدیی بر قیمت داشته باشد و حتی در صورت بروز مسایل مالی و قوانین مربوط به کشورها، ارز مورد نظر با سقوط های شدید مواجه شود.

اخبار

پیگیری لحظه ای اخبار مربوط به ارز مورد نظر و کل بازار میتوان با دید بازتری نسبت به سرمایه گذاری اقدام کرد. همچنین بعضی اخبار که مربوط به ارزهای دیگر و رقبا و بازار های مالی دیگر هستند هم میتوانند بر کل بازار و ارز مورد بررسی تاثیر داشته باشند.

درباره‌ی frzd1921

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *